Spôsob inštalácie tlačiarne závisí od modelu a vybavenia tlačiarne. V súčasnosti sa využíva ako štandardné pripojenie tlačiarne USB pripojenie, pripojenie pomocou LAN (RJ45) a WIFI pripojenie. USB pripojenie sa využíva hlavne u malých domácich tlačiarní. Pomerne časté je využitie WIFI pripojenie v domácnostiach a v malých kanceláriách. V dnešnej dobe je požiadavka hlavne malých firiem na pripojenie tlačiarne cez WIFI. Tento fakt je spôsobený hlavne absenciou štruktúrovanej kabeláže vo firmách, vo zvýšenej miere využívanie mobilných zariadení na prácu, jednoduchosťou a nízkymi nákladmi na vytvorenie takejto siete.
Inštalácia tlačiarne pripojenej na LAN
Pri tomto druhu pripojenia môžete použiť dva spôsoby inštalácie. Prvý spôsob je využitie automatickej inštalácie ovládača tlačiarne a druhý je vytvorením TCP/IP portu. Skúsení technici využívajú skôr druhú možnosť z dôvodu rýchlosti. Skôr ako začnete inštalovať tlačový ovládač, musíte nastaviť sieťové nastavenia na tlačiarni. Rozhodnite sa, či budete používať Statickú IP adresu alebo využijete DHCP. Štandardne z výroby je stroj nastavený na DHCP (dynamická IP adresa, ktorá je prepožičiavaná na určitý čas). Pri využití DHCP majte na pamäti, že pri zlej konfigurácii siete vám môžu v budúcnosti (niekedy pár dní) vzniknúť problémy a to z dôvodu, že tlačiarni DHCP server zmení IP adresu a vaša požiadavka na tlač bude nesprávne smerovaná. Ak používate DHCP odporúčame rezerváciu IP adresy na základe MAC adresy. Táto funkcia je štandardom všetkých routerov. My odporúčame nastaviť pevnú IP adresu na tlačiarni. Ak si spravujete sieť sami, tak pouvažujte nad rozdelením rozsahu IP adries na rozsah dynamických adries a rozsah statických adries. Jasne nastavená sieť vám ušetrí mnoho nervóznych chvíľ. Viac o nastavení siete sa dočítate v článku Ako nastaviť sieť. Ako vidíme na obrázku nižšie, je potrebné nastaviť Adresu IP, Masku podsiete a predvolená Gateway. O týchto pojmoch sa dočítate viac v spomínanom článku vyššie.
Po nastavení sieťových parametrov si tlačiareň overí, či nenastal konflikt v sieti, teda či nie je nastavená rovnaká IP adresa ako na inom sieťovom zariadení. Ak všetko prebehlo úspešne zobrazí sa správa.
Následne môžete nainštalovať tlačový ovládač. Na inštaláciu použite pribalené inštalačné CD alebo si stiahnite najaktuálnejší ovládač z webu. My odporúčame stiahnuť najnovší ovládač. Tu zistíte, že máte možnosť stiahnuť si automatický inštalátor ovládača alebo iba ovládač či už PS, PCL6, PCL5. Ako prvým sa budete zaoberať automatickým inštalovaním tlačiarne.
Ak už máte stiahnutý Inštalátor tak si ho spustite. V prvom okne si vyberiete jazyk, potvrdíte súhlas s licenčnou zmluvou a zvolíte Inštalovať tlačiarne/MFP tak ako vidíte na obrázku nižšie.
Po stlačení tlačidla Ďalej program vyhľadá sieťové tlačiarne a zobrazí ich v zozname. V niektorých prípadoch program nedokáže nájsť sieťové tlačiarne (najčastejšie je blokovaný antivírovým programom), preto musíte tlačiareň pridať manuálne. Špecifikujete ručne, kde musíte zadať nastavenú IP adresu.
Zo zoznamu vyberiete tlačiarne, ktoré chcete inštalovať. Tiež máte možnosť nastaviť si preferencie tlače ako je obojstranná tlač, typ ovládača a jazyk.
Po výbere vašich preferencií stlačíte tlačidlo Ďalej. V ďalšom okne potvrdíte nastavenie pre inštaláciu. Stlačením tlačidla Inštalovať sa ovládač nainštaluje. Posledný krok je nastavenie názvu tlačiarne, vlastností a nastavenie tlače. Odporúčame premenovať tlačiareň vhodným názvom, samozrejme je to na vás. Taktiež odporúčame v Nastavení tlače prednastaviť Východiskové nastavenie ako je Čiernobiela tlač prípadne Automatická farba, Obojstranná tlač a všetko to, čo budete najviac využívať. Vždy na konci nastavenia vytlačte skúšobnú stranu. Budete mať istotu, že ste všetko urobili správne. Ak tlačiareň tlačí, tak ste to zvládli.
Druhý spôsob je priame pridanie tlačiarne prostredníctvom TCP/IP portu. Na začiatku musíte mať tlačový ovládač a to z priloženého CD alebo si ho stiahnete z webu. Ak ho budete sťahovať, ovládač je vždy komprimovaný, musíte ho dekomprimovať niekde na disku v PC. Ak už máte rozbalený súbor, prejdete do nastavenia/tlačiarne a skenery. Stlačením tlačidla Pridať tlačiareň vyberiete tlačiareň.
Windows automaticky prehľadá sieť a ponúkne vám tlačiarne na inštaláciu. Vy si vyberiete možnosť Požadovaná tlačiareň nie je uvedená v zozname, zobrazí sa vám okno s viacerými možnosťami, kde si vyberiete Pridať tlačiareň použitím adresy TCP/IP alebo názvu hostiteľa. Po stlačení tlačidla Ďalej v ďalšom okne vyplníte Názov hostiteľa alebo adresa IP čo je vaša IP adresa, ktorú ste si nastavili na tlačiarni.
V ďalšom okne máte možnosť vybrať si so zoznamu ovládačov, vy máte uložený ovládač na disku a preto si vyberiete možnosť Z disku. Nájdete cestu, kde máte uložený ovládač a vyberiete si konfiguračný súbor. Systém sa vás spýta na názov tlačiarne, ktorý buď zmeníte alebo ponecháte. V predposlednom kroku v časti zdieľania tlačiarne si vyberiete či ZDIEĽAŤ alebo NEZDIELAŤ. Odporúčame nezdieľať a ak máte viacero počítačov, radšej ich nainštalujte týmto spôsobom. Po potvrdení tlačidla Ďalej systém nainštaluje ovládač a zobrazí sa vám okno Úspešne ste nainštalovali tlačiareň XY. Môžete si ju nastaviť ako predvolenú a vytlačiť skúšobnú stranu. Po stlačení tlačidla Dokončiť ukončíte inštaláciu a môžete tlačiareň využívať.
Neviete si rady z inštaláciou Vašej tlačiarne? Nevadí, pošlite nám správu a my sa Vám ozveme. Sme tu pre Vás.
0 Comments