Zabezpečenie tlačiarne alebo aké bezpečnostné riziká poznáme

Každý deň sa dozvedáme o tom, ako si máme zabezpečiť svoj telefón, počítač, sieť. Z každej strany počúvame o kybernetických útokoch. Každý úspešný kybernetický útok stojí spoločnosť veľkú sumu peňazí. Keď si dáme ruku na srdce, kto rieši kyberbezpečnosť skôr ako príde k útoku ? Vo väčšine prípadov musíme konštatovať, že zabezpečenie podnikových sietí, dát je nedostatočné. Dôvodom sú možno vyššie náklady alebo fakt, že majiteľ nechce míňať prostriedky. Neuvedomujeme si, že dáta, ktoré máme sú veľmi cenná komodita. Človek začne uvažovať o bezpečnosti zvyčajne, keď už je neskoro. Až po napadnutí. V tomto prípade, už rieši iba dôsledky svojej ľahostajnosti. Existujú spoločnosti, ktoré si uvedomujú hodnotu svojich dát. Za týmto účelom budujú robustné podnikové siete, chránia počítače, tablety, mobily proste všetko, čo by mohol byť zdroj únikov. Ako čítame, nie sú tam tlačiarne. Prečo niektorí opomínajú tlačiarne ? Azda nemôžu byť zdrojom útokov? Nie sú to tak isto sieťové prvky ? Áno, presne tak, môžu byť, ale aj sú! Tak prečo si nechránime dáta aj tam ? Dokonca o povinnosti chrániť nám hovorí aj dobre známe nariadenie GDPR. Moderne zmýšľajúce firmy si uvedomujú túto skutočnosť a preto nezabúdajú aj na tlačiarne. Je pravda, že ani výrobcovia nezaháľajú a integrujú bezpečnostné systémy do svojich tlačiarní.

Aké najčastejšie zdroje úniku dát poznáme v súvislosti s tlačiarňami?

  1. Odcudzenie alebo strata vytlačených dokumentov – častokrát sú centrálne tlačiarne umiestené na chodbách bez dozoru. Asi každý pozná situáciu kedy poslal na tlač dokumenty do tlačiarne a z nejakého dôvodu si ich zabudol vyzdvihnúť. Dokumenty sú tak prístupné na chodbe a každý kto sa tam vyskytuje má možnosť ich odcudziť. Je úplne jedno či je to kuriér, nelojálny zamestnanec, vyhodená asistentka …
  2. Napadnutie malwarom prostredníctvom siete – Zníženie hrozby malwaru a kybernetického útoku je kľúčové. Je dobré overiť si, či sú bezpečnostné prvky integrovanou súčasťou tlačiarne. Všetky moderné tlačiarne Konica Minolta takéto prvky majú na špičkovej úrovni.
  3. Pripojenie cez nezabezpečenú WIFI sieť
  4. Pamäť alebo úložisko dokumentov – citlivé údaje môžu byť uložené aj na disku tlačiarne. Preto je disk potenciálny zdroj citlivých údajov. Nové tlačiarne už poskytujú šifrovanie disku na úrovni 128 alebo 256 bitov.
  5. Ovládací panel – každá tlačiareň, ktorá ma odomknutý displej alebo má nastavené továrenské heslo administrátora predstavuje možné riziko. Užívateľovi umožňuje upravovať dôležité nastavenia, ako aj vytvárať bezpečnostné riziká. Používanie pokročilej bezpečnostnej kontroly a identifikácie prostredníctvom PIN kódu, biometrických riešení alebo čipových kariet umožní prístup len povoleným osobám a tiež zabezpečí ovládací panel. Využitie riešení Riadených tlačových služieb, efektívne zavedenie bezpečnostného plánu schopného čeliť rýchlo meniacim sa predpisom a hrozbám. Medzi tieto riešenia patrí aj Follow me tlač. V praxi to znamená, že tlačiareň tlačovú úlohu uloží na zabezpečený server a spustí ju iba v prípade, že sa odosielateľ úlohy identifikuje.
  6. Sieť – bez pochýb je nesmierne dôležité aby mali spoločnosti zaistené bezpečnosť vlastných sietí a chránili tak svoje podnikové siete. Preto je vhodné používať na ochranu údajov certifikáty, bezpečnostné sieťové protokoly ako aj filtrovanie adries IP.
  7. Cloud – vzostupom cloudových riešení, vzrastá aj pravdepodobnosť úniku a zneužitia údajov. Preto je treba tieto služby, ktoré bezpochyby prinášajú neobmedzené možnosti, nasadzovať spolu so skúseným partnerom.

Aké bezpečnostné riešenia na ochranu zneužitia údajov tlačiarni Konica Minolta poskytujeme pre našich zákazníkov?

Základné možnosti – štandardne integrované v každej tlačiarni Konica Minolta:

  • Zmena z výroby nastaveného admin hesla
  • Prístup k tlačiarni Menom a heslom
  • Prístup k tlačiarni PIN kódom
  • Prístup k tlačiarni pomocou NFC. Tu môžeme využiť buď Tag alebo aplikáciu

Pokročilé možnosti – robustné softwarové riešenia

  • Prístup k tlačiarni identifikačnou kartou – nutná inštalácia čítačky kariet daného druhu
  • Prístup k tlačiarni pomocou biometrie – Nutná inštalácia biometrického snímača
  • Softwarové riešenie monitorovania, zabezpečenie tlače, riadenie práv, tlačové pravidlá, reporting a monitoring. Pre našich zákazníkov dodáme SW DISPATCHER PARAGON a SAFEQ

Kybernetické útoky ako aj ich hrozba bude mať len narastajúci charakter. Stratu či únik firemných dát môžu spôsobiť aj interné hrozby spôsobené nedostatočným zabezpečením tlačiarní. Vytlačené citlivé dokumenty sa poľahky môžu dostať do rúk nepovolaným osobám, môžu byť sfalšované, či inak zneužité. Na zreteľ treba brať aj nariadenie EÚ o všeobecnej ochrane údajov, ktoré stanovilo pokuty pre každú spoločnosť, ktorá nedokáže ochrániť osobné údaje občanov EÚ.

Categories: Ako na to

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.