Asi každý, kto má tlačiareň sa stretol so zásekom papiera. Kúpite si novú tlačiareň, ktorá tlačí perfektne, no po určitom čase sa stane, že tlačiareň papier zasekne. Je to častý jav a preto sa budeme v tomto článku venovať tomu, ako odstrániť zaseknutý papier a čo spôsobuje tento stav. Skôr ako sa dozviete ako odstrániť zaseknutý papier je dôležité vedieť prečo sa papier zasekáva a ako eliminovať tento jav.

Hlavné dôvody prečo sa papier zasekáva sú:

  1. nesprávne vložený papier
  2. nesprávne nastavený typ papiera
  3. vlhkosť a kvalita papiera
  4. znečistenie tlačiarne papierovým prachom
  5. opotrebovanie/ostarnutie podávacích gumičiek
  6. mechanické opotrebovanie hnacieho ústrojenstva a snímačov polohy papiera

1. Nesprávne vložený papier

Veľmi častý problém pri zaseknutí papiera je nesprávne vložený papier do podávača papiera. Preto vždy postupujte podľa nasledovného postupu.

Pri otvorení nového balíka papiera, papier vždy prevetrajte tak, aby sa prevzdušnil a hlavne, aby sa zlepené hárky oddelili. Chyťte si odbalený balík papiera do jednej ruky a druhou jemným ohnutím pomocou palca v rýchlosti “prelistujte” ako knihu. Papier potom vložte do podávača tak, ako je uvedené v návode papiera. Dôležité je nastaviť dorazy papiera tak, ako je ukázané na obrázku nižšie.


Dbajte na to, aby dorazy boli prisunuté tesne k papieru. Treba si uvedomiť, že tlačiareň rozoznáva veľkosť papiera podľa polohy dorazov.

2. Nesprávne nastavený typ papiera

Pri každej výmene papiera treba nastaviť správny typ a gramáž papiera. Nesprávny typ ako aj gramáž spôsobuje záseky papiera či už pri podávaní alebo pri fixácii tonera. Veľmi nebezpečné je, keď tlačíte na ťažkú gramáž napr. 300g a máte nastavené 80g. Nielenže vám to papier zaručene zasekne, ale vysoká rýchlosť používaná pri ľahkých gramážach môže poškodiť fixačnú jednotku.

3. Vlhkosť a kvalita papiera

Kvalita papiera sa priamo podieľa na zásekoch papiera. Na trhu sa nachádza viacero typov papiera. Každý papier má svoje vlastnosti. A každý papier „práši“. Z praxi veľmi lacné, „no-name“ papiere prášia najviac. Papieroví prach sa usádza v tlačiarni na podávacích gumičkách, senzoroch a kompletne kontaminuje dráhu papiera.  Zvážte si, či sa oplatí ušetriť pár centov na papieri.  

Vlhkosť je významný faktor spôsobujúci záseky papiera. Preto nepoužívajte papier, ktorý bol dlho otvorený prípadne uskladnený vo vlhkých priestoroch. Takýto papier už nie je vhodný na digitálnu tlač.

4. Znečistenie tlačiarne papierovým prachom

Tejto problematiky sme sa už dotkli v predchádzajúcom bode. Nevyhnete sa tomu, že v tlačiarni sa bude nachádzať papieroví prach. Vždy tam bude, viac či menej. Je samozrejme možné vykonať si údržbu zariadenia, ale radšej odporúčam využiť autorizovaný servis, ktorý je vybavený pre tento účel.

5. Opotrebovanie/ostarnutie podávacích gumičiek

Pri starších tlačiarňach alebo pri vytlačení určitého objemu je nutné vyčistiť podávacie gumičky a pri veľkom mechanickom opotrebení musíte gumičky vymeniť. Často sa stáva, že staré gumičky i keď nemajú veľa „natlačené“  je nutné vymeniť nakoľko materiál gumičky už nemá pôvodné vlastnosti a gumička stvrdne. Takáto gumička už nedokáže podávať papier a prešmykuje čím sa papier oneskorí a tlačiareň to vyhodnotí ako zaseknutie.

6. Mechanické opotrebovanie hnacieho ústrojenstva a snímačov polohy papiera.

Každý mechanizmus má svoj konštrukčný život. Nie je to inak ani pri tlačiarňach. Na pohybe papiera v tlačiarni sa zúčastňuje mnoho prvkov a každý je potenciálny zdroj zaseknutia papiera. V takomto prípade nemáte inú možnosť ako sa obrátiť na autorizovaný servis.

V predchádzajúcej časti som sa venoval čo spôsobuje zaseknutie papiera a v nasledujúcej časti si povieme a ukážeme ako odstrániť zaseknutý  papier  a načo si pri manipulácii dávať pozor.

Pri zaseknutí papiera väčšina tlačiarní detekuje miesto záseku papiera.  Z pravidla väčšie multifunkčné tlačiarne dokážu zobraziť presné miesto zaseknutia papiera ako aj návod, ako odstrániť zaseknutý papier. Vždy je nutné postupovať podľa návodu na obsluhu daného výrobcu.

Pri odstraňovaní papier vždy ťahajte v smere pohybu papiera. Pri ťahaní papier držte po bokoch tak, ako je zobrazené na obrázku. Papier vyťahujte prirodzeným ťahom, kde nevyvíjate vysoký ťah aby sa papier neroztrhol. Pokiaľ  nie je možné vytiahnuť papier v smere pohybu, môžete papier odstrániť v protismere. V tomto prípade zvýšte opatrnosť, aby ste nepoškodili snímače alebo iné funkčné časti.

Pri manipulácii v časti xerografie vždy dávajte pozor, aby ste sa nedotkli časti valca prenosového pásu prípadne, aby ste nepoškodili povrch nejakým predmetom. Vždy, keď budete používať nástroj na odstránenie papiera zvýšte opatrnosť. To isté platí pri odstraňovaní zaseknutého paiera z fixácie. Tu treba dávať pozor na vyššiu teplotu fixačného valca ako aj jeho častí. Postupujte v súlade s návodom. Pri použití nástroja na odstránenie papiera dbajte na to, aby ste nepoškodili povrch fixačných valcov.

Nevyhnete sa situácii, kedy sa zaseknutý papier pri vyťahovaní roztrhnete. Pri vyťahovaní roztrhnutého papiera postupujte ako v predchádzajúcom texte. Z praxi sa nám osvedčilo poukladať všetky vytiahnuté časti papiera na stôl a poskladať všetky kusy do jedného celku za účelom kontroly, či ste vytiahli všetky kusy papiera. V prípade, že nemáte všetky  kusy papiera musíte poriadne skontrolovať miesto záseku. Aj malý kúsok papiera môže spôsobovať veľké ťažkosti. Ak už ste vyčerpali všetky možnosti ako odstrániť zaseknutý papier a tlačiareň stále detekuje zásek alebo sa vám nepodarilo vytiahnuť všetky kusy papiera obráťte sa na autorizovaný servis.


0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.